SPRZĘT dla LEKARZY I SZPITALI Sklep Medyczny Poznań

Słuchawki lekarskie – Lekarz ze stetoskopem i otoczony sprzętem medycznym = większe (wzbudza) zaufanie? Dress code zawodu lekarza.

Słuchawki lekarskie – atrybut lekarza.

Dress code – to modne ostatnio określenie , odnoszące się do wymogów odpowiedniego stroju przystającego do wykonywanej pracy, do zawodu, do sprawowanej funkcji, ma ono odniesie również do ubioru lekarza a także do przynależnych mu atrybutów . W każdej bowiem psychologii pracy, specjaliści zajmujący się optymalnymi warunkami , jakie muszą być spełnione, przez przedstawiciela określonego zawodu, podkreślają wagę stroju a także atrybutów lekarskich,w sytuacji pracy lekarza.

Stetoskop atrybut lekarza

Psychiatrzy, psychologowie, już dawno odkryli, że biały fartuch i wynaleziony wprawdzie już ponad 200 lat temu, stetoskop, bardzo dobrze działają na psychikę pacjenta. Jest bowiem prawdą znaną od lat, że zarówno choroba , jak i źródła jej wyleczenia, tkwią, w dużej mierze, w psychice pacjenta. Wizerunek zaś lekarza , jego ubiór, atrybuty lekarskie , urządzenia medyczne , które mu towarzyszą, jego twarz, mimika , to wszystko składa się na pierwsze wrażenie, na odbiór jego postaci i przekłada na całą gamę wartości moralnych, z którymi postać lekarza jest kojarzą a także na zaufanie, tak niezbędne w procesie leczenia. Nieodłącznym atrybutem są zawieszone na szyi słuchawki lekarskie, ten chciałoby się powiedzieć literacko” stary, dobry stetoskop”, który podnosi wiarę w prawidłową diagnozę. pomożemy-wybrac-odpowiedni-stetoskop.htmlWiele badań przeprowadzonych wśród pacjentów w Ameryce , Nowej Zelandii i w wielu innych krajach europejskich potwierdza fakt, ze lekarz ubrany w biały lekarski fartuch z nieodłącznym stetoskopem budzi zaufanie i przyciąga swoja wiarygodnością o wiele bardziej niż ten , w nieodpowiednim stroju, chociażby ten drugi dysponował równie obszerną wiedzą z zakresu medycznego kunsztu. Inna sprawa , że, w różnego rodzaju publikacjach specjalistycznych i popularno-naukowych coraz częściej pojawia się problem nieumiejętności posługiwania się stetoskopem jako narzędziem diagnozy lekarskiej. W dobie bardzo specjalistycznych urządzeń medycznych , opartych na wiedzy z zakresu elektroniki, w świecie cyfrowym, świecie komputerów, najnowszej generacji, dla wielu, stetoskop, zwykła słuchawka lekarska, może się wydawać przeżytkiem. Jednak w niektórych dziedzinach medycyny , jak na przykład , wykrywanie i diagnoza wad serca u dzieci, może się to okazać najdoskonalszym i najbardziej precyzyjnym sprzętem diagnostycznych. Dlatego pojawiają się szkoły uczące studentów medycyny i lekarzy osłuchiwania pacjenta, analizy i prawidłowej diagnostyki przy używaniu stetoskopu. Postać lekarza, jego wizerunek, jego osobowość oraz wszelkie skojarzenia personalne, historyczne, literackie czy inne, powodują ,ze już pierwszy z nim kontakt daje pozytywne lub negatywne rezultaty rokujące dalszemu leczeniu. Do jednych z wielu skojarzeń budujących wizerunek przedstawiciela zawodu lekarza należą skojarzenia literackie. Przysłowia niektóre i przypowieści już lokują lekarza w świecie moralnie pozytywnym , choćby takie „ Lekarz nie jest rzemieślnikiem ani wykonawcą, ale zawsze także twórcą, któremu zawód stawia bardzo wysokie wymagania” ( Tadeusz Kielanowski) czy takie „Szanuj lekarza, gdyż jest on potrzebny i jego również Bóg stworzył” (Talmud) , czy jeszcze inne : „Dobry lekarz przychodzi do ciebie w postaci Anioła, pozwól mu przeto odważnie, aby wziął cię za rękę (Thomas Dekker). I taki to obraz lekarza , osoby w białym fartuchu ze stetoskopem na piersi i słuchawkami lekarskimi , wielu z nas kojarzy się jako zwiastun Dobrej Nowiny.

 

Share this post
  ,


One thought on “Słuchawki lekarskie – Lekarz ze stetoskopem i otoczony sprzętem medycznym = większe (wzbudza) zaufanie? Dress code zawodu lekarza.

  1. Fakt, mimo rozwoju medycyny nadal powszechnie wizerunek lekarza kojarzy się nieodłącznie ze stetoskopem… Ciekawe, czy kiedyś wszystkie urządzenia będą miały połączenie ze smartfonem? I wtedy o profesji będą świadczyły jedynie aplikacje na telefonie ;)? Chyba wolę „tradycyjną” diagnostykę…

Comments are closed.