SPRZĘT dla LEKARZY I SZPITALI Sklep Medyczny Poznań

Historyczne dywagacje – temat: stetoskop

stetoskop —> Historyczne Dywagacje w temacie: stetoskop – Od stetoskopu z papieru i drewna poprzez stetoskopy udoskonalone membraną czy lejkiem, aż do stetoskopu elektronicznego.

stetoskopy stetoskop w historycznych opakowaniach

stetoskopy stetoskop w historycznych oryginalnych opakowaniach

Każde urządzenie medyczne, tego typu co stetoskop ma swoją genezę, swoja historię i poprzez rozliczne próby, przez szereg doświadczeń, przez rozliczne udoskonalenia, dochodzi się do precyzji największej, do najszerszego spectrum jego możliwości badawczych i diagnostycznych.

Od momentu gdy badanie lekarskie serca, płuc, piersi, innych narządów przez przyłożenie ucha do ciała pacjenta stało się niewystarczające, mało higieniczne, może już za mało precyzyjne, szukano sposobów wynalezienia przyrządu do auskultacji. Wynaleziono urządzenie, które ogranicza bezpośredni kontakt z ciałem pacjenta, dając równocześnie możliwość wsłuchiwania się w pracę poszczególnych narządów. Była to słuchawka lekarska zwana profesjonalnie stetoskopem Od 1816 od Rene Laenneca uznawanego za wynalazcę stetoskopu urządzenie to było coraz bardziej udoskonalane.

phonedo double podwójny stetoskop

phonedo double podwójny stetoskop

Największy rozkwit pomysłów dotyczących budowy tego urządzenia przypada na rok 1900. Zmieniał się też rodzaj materiału z którego konstruowano stetoskopy. Najpierw był to zwinięty papierowy rulon, potem pojawiły się stetoskopy z drewna, metalu, tworzywa sztucznego. Urządzenie to było coraz bardziej udoskonalane pod względem budowy. Stetoskopy mono zastąpiły stetoskopu stereo. Należy sobie zdawać sprawę że bardzo ważnym elementem świadczącym o prawidłowym działaniu tego urządzenia jest precyzyjny odbiór dźwięku zarejestrowanego przez stetoskop.

stetoskop atrybut lekarza

stetoskop atrybut lekarza

Dźwięk wychwycony, słyszalny przez lekarza, jego częstotliwość, umożliwia diagnozę. Prawidłowy odczyt dźwięku wydobywający się ze stetoskopu to obowiązek lekarza i umiejętność coraz rzadziej spotykana przez młodych lekarzy. Niektóre szkoły medyczne powracają do edukowania studentów medycyny w temacie obsługi stetoskopu i analizowania danych płynących z urządzenia. Od stetoskopu z papieru i drewna poprzez stetoskopy udoskonalone membraną czy lejkiem, aż do stetoskopu elektronicznego. Stetoskop elektroniczny wykorzystuje w swej konstrukcji w zdobycze elektroniki (android i iOS) poszerza możliwości diagnostyczne urządzenia. Wydawnictwa informacyjne, encyklopedie, słowniki nazywają stetoskop elektroniczny aparatem diagnostycznym a tradycyjny stetoskop medyczny przyrządem . Według encyklopedii Stetoskop elektroniczny to pomocniczy aparat diagnostyczny do wysłuchiwania tonów serca oraz szumów płuc, składający się z przetwornika elektroakustycznego, wzmacniacza akustycznego z filtrami i regulacją wzmacniania oraz słuchawek.

stetoskop cyfrowy

stetoskop cyfrowy

Natomiast encyklopedie podają że z kolei Tradycyjny stetoskop medyczny jest określony jako przyrząd złożony z dwu słuchawek, przykładanych do uszu i z słuchawki przykładanej do ciała chorego. Służy do osłuchiwania chorego ( tonów serca, akcji oddechowej, płuc, ruchu jelit). Podstawową czynnością diagnostyczną którą wykonywać może każdy lekarz pierwszego kontaktu jest zbadanie pacjenta za pomocą stetoskopu. Stetoskopy maja wiele innych ciekawych zastosowań jak na przykład bada się nimi i wykrywa mechanizmy zegarowe na przykład przy bombach lub przy otwieranie mechanizmów w sejfach i skarbcach. Opracowano również stetoskopy pozwalające na osłuchiwanie głośnych urządzeń, jak silniki.

Ten krótki rys historyczny. Bez nazwisk i dat, miał na celu uzmysłowienie roli słuchawki lekarskiej, tego prostego a zarazem podstawowego narzędzia w pracy lekarza. Wydaje się więc, że należy wciąż pracować nad coraz to bardziej nowatorskimi rozwiązaniami w dziedzinie wykorzystywania stetoskopu nie deprecjonując jego wartości w zakresie badan i diagnozy. Jest to bowiem najprostszy , podstawowy a zarazem precyzyjny i skuteczny sposób wsłuchiwania się w pracę narządów takich jak serce, płuca, piersi pod kątem ginekologicznym. Stetoskop jest tak często używany w pracy lekarza pierwszego kontaktu, że nawet nie zauważa się jego roli w codziennej pracy lekarza.

Share this post
  


Dodaj komentarz