Słuchawka lekarska a błędy lekarskie.
Bardzo wiele zarzutów pod względem niekompetencji lekarza, zaniedbań personelu medycznego. Wynikiem takich błędów bywają procesy sądowe, procesy o odszkodowania, roszczenie wobec szpitala, lekarza, personelu. Ale przede wszystkim konsekwencją różnego rodzaju błędów może być nawet śmierć pacjenta, a także kalectwo, niejednokrotnie trwałe, powikłania i ogromne, niewyobrażalne nieraz, cierpienie najbliższych.
Jednym z czynników, który może spowodować taki błąd, poza czynnikiem ludzkim, jest niedoskonały, nieprecyzyjny, wadliwy sprzęt diagnostyczny. U podstawy bowiem niwelowania błędów i uchybień lekarskich leży prawidłowa diagnoza. Diagnoza zarówno lekarza pierwszego kontaktu, jak i lekarza specjalisty, diagnoza szpitalna.
Słuchawka lekarska, jej rola w odczytaniu prawidłowej diagnozy jest bardzo ważna. Dlatego sprzęt taki jak słuchawka lekarska różnego rodzaju, jest wciąż udoskonalany, zmieniany, doprecyzowany. Powstają nowe jego warianty. Stetoskopy mogą być różne: stetoskop internistyczny – do zastosowań ogólnych, najbardziej popularny segment stetoskopów, stetoskop pediatryczny –dedykowany specjalnie do osłuchiwania dzieci, w tym dla noworodków stetoskopy zwane też neonatalne, stetoskopy kardiologiczne – stosowane przede wszystkim przez kardiologów. Te kardiologiczne zapewniają najwyższą jakość osłuchiwania. Spotykane są również w wersji pediatrycznej , na przykład z dodatkowa dokręcaną membraną. Znane są także stetoskopy anestezjologiczne, których słuchawka charakteryzuje się jednostronną, niską głowicą wyposażoną w membranę. Taka konstrukcja umożliwia wsunięcie głowicy pod ubranie leżącego pacjenta. Nadają się również doskonale do pomiaru ciśnienia tętniczego.
Z punktu widzenia możliwości pojawienia się błędu lekarskiego, który może kosztować ludzkie życie stetoskop dla anestezjologa jest niezwykle istotny. Bardzo ważną jego funkcją jest przełącznik, dzięki któremu można odłączyć dren akustyczny w razie konieczności odsunięcia się od pacjenta. Działania akurat w przypadku tego rodzaju stetoskopu wymagają szybkich reakcji i znowu prawidłowa jego konstrukcja jest niezwykle istotna. Każda ze słuchawka lekarska zbudowana jest standardowo, z tych samych elementów: oliwek, liry, drenu, głowicy. Jednak każdy z tych elementów może mieć różne parametry techniczne, do jego wykonania mogły być wykorzystywane materiały mniej lub bardziej odpowiadające indywidualnym potrzebom użytkownika, a także charakterowi badania. Od razu nasuwa się wniosek , jak istotny jest rodzaj stetoskopu w procesie eliminowania błędów lekarskich, jak ważny jest wybór odpowiedniego sprzętu, nie mówiąc już nawet o jego jakości, precyzji, o statusie firmy sprzedającej, o całym doradztwie specjalistycznym. Przykładowo : głowica stetoskopu może być wykonana ze stali nierdzewnej lub chromowanego mosiądzu. Jakość i trwałość obu głowic jest porównywalna. Jednak wielu techników wskazuje na wyższość stali, eliminującej zakłócenia zewnętrzne i po prostu trwalszej, wolniej się eksploatującej, niszczącej.
Membrana stetoskopu powinna podczas badania przylegać do ciała pacjenta i dlatego powinna mieć różne wielkości – największa będzie w wersji stetoskopu kardiologicznego, najmniejsza przy stetoskopach neonatalnych. Lejek w wersji stetoskopu kardiologicznego powinien być nieznacznie dłuższy niż w wersji internistycznej. Oliwki odpowiadają za komfort osoby badającej i szczelność systemu akustycznego. Najwygodniejsze są miękkie, gładkie, wykonane z tworzywa pozbawionego lateksu, który może uczulać. W przypadku nagłych wydarzeń , na przykład w szpitalu , istotna niezwykle bywa słyszalność, precyzja odbioru dźwięków, dogodny dostęp do tej części ciała, która ma być zbadana. W cywilizowanym, współczesnym świecie bierze się także pod uwagę komfort pacjenta, estetykę sprzętu, nawet kolor. Producenci proponują nawet różnokolorowe dreny: niebieski, granatowy, czerwony, czarny, zielony. Elektronika w służbie konstruowania stetoskopów ma znaczenie niebagatelne.
Słuchawki lekarskie elektroniczne, różnego rodzaju, pojawiają się na rynku medycznym. Chodzi jednak o precyzje wykonania, która z jednej strony ułatwia bardzo osłuchiwanie pacjenta, z drugiej zaś ważne jest bardzo, żeby zawodność sprzętu elektronicznego w niektórych przypadkach, nie spowodowała kłopotów z diagnozowaniem. Czułość na rodzaj słyszalnego szmeru czy innego dźwięku jest niezwykle istotna, szczególnie podczas badania serca lub badania płodu. Szczególnie wówczas, gdy zadaniem lekarza jest bardzo szybkie zdiagnozowanie problemu.
Najnowsze komentarze