SPRZĘT dla LEKARZY I SZPITALI Sklep Medyczny Poznań

Słuchawka lekarska. Błędy lekarskie a medyczny sprzęt diagnostyczny.

Welch Allyn sthetoscopes

Słuchawka lekarska a błędy lekarskie.

Bardzo wiele zarzutów pod względem niekompetencji lekarza, zaniedbań personelu medycznego. Wynikiem takich błędów bywają procesy sądowe, procesy o odszkodowania, roszczenie wobec szpitala, lekarza, personelu. Ale przede wszystkim konsekwencją różnego rodzaju błędów może być nawet śmierć pacjenta, a także kalectwo, niejednokrotnie trwałe, powikłania i ogromne, niewyobrażalne nieraz, cierpienie najbliższych.

Welch Allyn system mobilny

Słuchawka lekarska Welch Allyn Harvey Elite

Jednym z czynników, który może spowodować taki błąd, poza czynnikiem ludzkim, jest niedoskonały, nieprecyzyjny, wadliwy sprzęt diagnostyczny. U podstawy bowiem niwelowania błędów i uchybień lekarskich leży prawidłowa diagnoza. Diagnoza zarówno lekarza pierwszego kontaktu, jak i lekarza specjalisty, diagnoza szpitalna.

Słuchawka lekarska, jej rola w odczytaniu prawidłowej diagnozy jest bardzo ważna. Dlatego sprzęt taki jak słuchawka lekarska różnego rodzaju, jest wciąż udoskonalany, zmieniany, doprecyzowany. Powstają nowe jego warianty. Stetoskopy mogą być różne: stetoskop internistyczny – do zastosowań ogólnych, najbardziej popularny segment stetoskopów, stetoskop pediatryczny –dedykowany specjalnie do osłuchiwania dzieci, w tym dla noworodków stetoskopy zwane też neonatalne, stetoskopy kardiologiczne – stosowane przede wszystkim przez kardiologów. Te kardiologiczne zapewniają najwyższą jakość osłuchiwania. Spotykane są również w wersji pediatrycznej , na przykład z dodatkowa dokręcaną membraną. Znane są także stetoskopy anestezjologiczne, których słuchawka charakteryzuje się jednostronną, niską głowicą wyposażoną w membranę. Taka konstrukcja umożliwia wsunięcie głowicy pod ubranie leżącego pacjenta. Nadają się również doskonale do pomiaru ciśnienia tętniczego.

Z punktu widzenia możliwości pojawienia się błędu lekarskiego, który może kosztować ludzkie życie stetoskop dla anestezjologa jest niezwykle istotny. Bardzo ważną jego funkcją jest przełącznik, dzięki któremu można odłączyć dren akustyczny w razie konieczności odsunięcia się od pacjenta. Działania akurat w przypadku tego rodzaju stetoskopu wymagają szybkich reakcji i znowu prawidłowa jego konstrukcja jest niezwykle istotna. Każda ze słuchawka lekarska zbudowana jest standardowo, z tych samych elementów: oliwek, liry, drenu, głowicy. Jednak każdy z tych elementów może mieć różne parametry techniczne, do jego wykonania mogły być wykorzystywane materiały mniej lub bardziej odpowiadające indywidualnym potrzebom użytkownika, a także charakterowi badania. Od razu nasuwa się wniosek , jak istotny jest rodzaj stetoskopu w procesie eliminowania błędów lekarskich, jak ważny jest wybór odpowiedniego sprzętu, nie mówiąc już nawet o jego jakości, precyzji, o statusie firmy sprzedającej, o całym doradztwie specjalistycznym. Przykładowo : głowica stetoskopu może być wykonana ze stali nierdzewnej lub chromowanego mosiądzu. Jakość i trwałość obu głowic jest porównywalna. Jednak wielu techników wskazuje na wyższość stali, eliminującej zakłócenia zewnętrzne i po prostu trwalszej, wolniej się eksploatującej, niszczącej.

Membrana stetoskopu powinna podczas badania przylegać do ciała pacjenta i dlatego powinna mieć różne wielkości – największa będzie w wersji stetoskopu kardiologicznego, najmniejsza przy stetoskopach neonatalnych. Lejek w wersji stetoskopu kardiologicznego powinien być nieznacznie dłuższy niż w wersji internistycznej. Oliwki odpowiadają za komfort osoby badającej i szczelność systemu akustycznego. Najwygodniejsze są miękkie, gładkie, wykonane z tworzywa pozbawionego lateksu, który może uczulać. W przypadku nagłych wydarzeń , na przykład w szpitalu , istotna niezwykle bywa słyszalność, precyzja odbioru dźwięków, dogodny dostęp do tej części ciała, która ma być zbadana. W cywilizowanym, współczesnym świecie bierze się także pod uwagę komfort pacjenta, estetykę sprzętu, nawet kolor. Producenci proponują nawet różnokolorowe dreny: niebieski, granatowy, czerwony, czarny, zielony. Elektronika w służbie konstruowania stetoskopów ma znaczenie niebagatelne.

Słuchawki lekarskie elektroniczne, różnego rodzaju, pojawiają się na rynku medycznym. Chodzi jednak o precyzje wykonania, która z jednej strony ułatwia bardzo osłuchiwanie pacjenta, z drugiej zaś ważne jest bardzo, żeby zawodność sprzętu elektronicznego w niektórych przypadkach, nie spowodowała kłopotów z diagnozowaniem. Czułość na rodzaj słyszalnego szmeru czy innego dźwięku jest niezwykle istotna, szczególnie podczas badania serca lub badania płodu. Szczególnie wówczas, gdy zadaniem lekarza jest bardzo szybkie zdiagnozowanie problemu.

Share this post
  , , ,